> > 30-na-czym-polega-skuteczna-ochrona-osobista

Ochrona osobista

 

Chociaż postać ochroniarza często kojarzy nam się z postacią z filmów sensacyjnych, czyli muskularnym mężczyzną w ciemnych okularach i bronią w kaburze, który ciągle pozostaje w ogniu wydarzeń, rzeczywistość jest nieco inna. Profesjonalni specjaliści zajmujący się ochroną osobistą muszą wykazywać się nie tylko skutecznością, ale i dyskrecją. Poniżej przybliżamy nieco temat profesjonalnej ochrony osobistej.

 

Skuteczna ochrona osobista

 

W profesjonalnych firmach ochroniarskich pracownicy muszą wykazywać się wieloma umiejętnościami, a także niezbędną wiedzą. Przede wszystkim muszą mieć świetną kondycję, ale również umiejętności z zakresu komunikacji (w tym często znajomość języków obcych) i planowania, wysoką kulturę osobistą, zdolność zachowania spokoju i racjonalnego myślenia w różnych okolicznościach. Kluczowa dla ochroniarza jest również umiejętność posługiwania się bronią, a nawet znajomość różnych technik walki wręcz. Taki zakres konkretnych umiejętności oraz predyspozycji osobowych jest kluczowy dla pracownika specjalizującego się w ochronie osobistej.

Pamiętać również należy, że wszelkie konflikty w pierwszej kolejności rozwiązywane są bez użycia siły, co jest ostatecznością. Zasadą ochroniarza jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa ochranianej osobie, ale i ogólnego komfortu i spokoju. Zakres działań ochroniarza może być bardzo szeroki. Dbanie o bezpieczeństwo w skrajnych sytuacjach to jedno, drugim ważnym zadaniem jest takie planowanie działań, aby nawet nie doszło do ewentualnych niebezpiecznych przypadków. Dlatego podstawą w jego pracy jest dokładna analiza potencjalnych zagrożeń, zwracanie uwagi na pewne niedogodności itp. w celu całkowitego uniknięcia ich.

W ochronie osobistej bardzo ważnym pojęciem jest tzw. dynamiczna ocena ryzyka, która polega na bieżącej obserwacji i analizie każdej sytuacji wraz z przewidywaniem potencjalnych kierunków rozwoju. Dzięki temu można elastycznie dostosować się do zmieniających się okoliczności i w razie potrzeby - szybko interweniować.

Zakres ochrony osobowej jest bardzo szeroki. Może mieć charakter stały lub doraźny (np. podczas spotkań biznesowych, wystąpień publicznych, wyjazdów itp.). Nie zawsze polega wyłącznie na zabezpieczaniu przed formami ataku. Często ma na celu po prostu zapewnienie ochranianej osobie spokoju i prywatności, zapobieganie wyciekowi informacji np. podczas ważnych spotkań, a nawet udzielanie wstępnej pomocy przedmedycznej w przypadku kłopotów ze zdrowiem.