> Porady

Witam Państwa serdecznie na stronie internetowej naszej firmy. Dział "Porady" stworzony został, by przybliżyć Państwu zagadnienia z szeroko pojętym słowem, jakim jest: BEZPIECZEŃSTWO. W każdym kolejnym artykule starać się będziemy pokazać Państwu specyfikę związaną z ochroną fizyczną, techniczną, metodami szkoleń agentów ochrony i wiele innych.

Z poważaniem,

Łukasz Gardyza - właściciel

 

Dzisiejszym tematem małego artykułu będzie:

Ochrona fizyczna w obiektach stałych

Dzisiejszym tematem, jaki chciałbym Państwu przybliżyć jest: ochrona fizyczna w obiektach stałych.

Jeśli ochrona obiektu ma być realizowana w sposób profesjonalny, a zawsze chcemy, aby była prowadzona w ten sposób, rozpoczęcie działań ochronnych zawsze zaczyna się od dokładnego i skrupulatnego rozpoznania samego obiektu, który ma być zabezpieczony oraz jego okolicy (otoczenie zewnętrzne bliższe i dalsze).

Rozpoznanie takie przeprowadzone jest, aby:

– poznać topografię obiektu: sprawdzić gdzie są główne ciągi komunikacyjne, dojścia i dojazdy do obiektu;

–  sprawdzić jakie istnieją systemy zabezpieczeń na dzień trwania rozpoznania obiektu (telewizja przemysłowa, system alarmowy, bariery na podczerwień);

– sprawdzić obiekt pod względem obecności materiałów wybuchowych, łatwopalnych, gdzie się znajdują oraz w jaki sposób są zabezpieczone (np. na zakładach przemysłowych);

– sprawdzić gdzie jest główny wyłącznik prądu, wody, gazu, gdzie znajduje się centralne ogrzewanie, gdzie są umiejscowione windy, ciągi wentylacyjne, centrale telefoniczne i hydranty.

Po skrupulatnym przeprowadzeniu rozpoznania obiektu, tworzy się tzw. „plan ochrony”, z którym  WSZYSCY pracownicy ochrony muszą się bezwzględnie zapoznać i ściśle przestrzegać zawartych w nim wytycznych.

Ten ważny dokument tworzony jest, aby zapewnić jak najlepsze warunki bezpieczeństwa na chronionym obiekcie.

Pracownik ochrony ma też obowiązek zapoznać się z instrukcją przeciwpożarową (jeśli taka została na danym obiekcie utworzona).

 

Na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę poszukując firmy ochroniarskiej? Warto wiedzieć, jakie kryteria powinna spełniać ta, której powierzycie Państwo pieczę nad swoim życiem, zdrowiem oraz mieniem. Zachęcamy do lektury artykułu.

Czym powinna się charakteryzować dobra firma ochroniarska? Wybór właściwej firmy ochroniarskiej jest bardzo istotny, dlatego warto dokładnie przemyśleć wcześniej pewne kwestie. A mianowicie:

Po pierwsze: pomyśl, czego szukasz. Na samym początku warto zastanowić się nad tym, do czego potrzebna jest Wam firma ochroniarska, a od wysnutych wniosków uzależnić wybór tej właściwej. Firmy różnią się bowiem między sobą zakresem świadczonych usług. Szukając firmy do ochrony dużych obiektów przemysłowych, trzeba postawić na taką, która łączy ochronę fizyczną z monitoringiem i systemem alarmów. Z kolei, jeśli chodzi o mieszkania i innego rodzaju mniejsze obiekty znajdujące się blisko posterunku policji, wystarczy wybrać firmę, która świadczy jedną z powyższych usług. Dobrze przy tym określić, jak często dany obiekt pozostaje bez opieki i jak duże jest prawdopodobieństwo ewentualnego włamania, biorąc pod uwagę okolicę, w której jest on zlokalizowany – radzi nasz rozmówca reprezentujący GABOR Biuro Ochrony.

Cechy dobrej firmy ochroniarskiej

Istnieje wiele firm ochroniarskich, które ogłaszają się jako najlepsze, dlatego warto wiedzieć czym kierować się podczas dokonywania wyboru. Dobra firma ochroniarska powinna charakteryzować się:

  • doświadczeniem – firmy działające od dawna są bardziej skuteczne, ponieważ działają zgodnie z procedurami wypracowanymi przez wiele lat pracy,
  • profesjonalizmem – dobra firma zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, posiadających odpowiednie licencje, którzy znają się na swojej pracy i potrafią zadziałać adekwatnie do danej sytuacji,
  • jakością – renomowane firmy ochroniarskie, choć nie należą do najtańszych, prezentują wysoki standard świadczonych usług,
  • posiadaniem odpowiedniego sprzętu – urządzenia, którymi posługują się pracownicy firmy ochroniarskiej muszą być sprawne, funkcjonalne i niezawodne, aby można było przy ich pomocy skutecznie chronić dany obiekt,
  • posiadaniem własnej grupy interwencyjnej, która, w razie wezwania, bezzwłocznie przyjedzie na miejsce zdarzenia.