> > 39-ochrona-rezydencji-metody-postepowania

Ochrona rezydencji i zapewnienie bezpieczeństwa osobom w niej przebywającym, a także zabezpieczenie wszystkich przedmiotów będących na obszarze obiektu stanowi kluczową kwestię dla każdego właściciela budynku. Z tego powodu podejmuje się najróżniejsze działania mające na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia włamania, a w konsekwencji zdarzeń niepożądanych.

Zalicza się do nich kradzież cennych rzeczy, w tym obrazów, pieniędzy, biżuterii, broni, dokumentów itd., a także akty wandalizmu w postaci nie tylko wybicia szyb, ale również np. podpalenia rezydencji. Ochrona rezydencji, zlecana między innymi firmie Gabor Security, ma również na celu zapobieżenie aktom wandalizmu części zewnętrznych obiektu, jak uszkodzenie i dewastacja elewacji, paneli fotowoltaicznych oraz wielu innych części składowych posesji. Warto jednak znać odpowiednie metody postępowania, które podwyższą poziom zabezpieczeń, gwarantując pełną ochronę na najwyższym poziomie.

Podstawowe zabezpieczenia

Ochronę każdego obiektu należy zacząć od odpowiednich zabezpieczeń. Warto zainwestować w drzwi i okna, odpowiednie rolety antywłamaniowe. Wszystko po to, aby możliwie najbardziej, utrudnić włamywaczowi dostanie się do wnętrza budynku. Stosowanie zwykłych drzwi, opartych o jeden zamek, z pewnością nie tylko będzie stanowiło zachętę do włamania, ale także znacząco je ułatwi. W zabezpieczaniu obiektu chodzi bowiem o to, aby wyeliminować wszelkie dojścia do jego wnętrza oraz słabe punkty, które umożliwią swobodny dostęp do wnętrza obiektu. Warto także zainwestować w lampy led z czujnikami ruchu, które w przypadku wykrycia ruchu obiektu zaświecą się automatycznie, co zniechęci złodzieja do podjęcia dalszych działań. Nie należy również zapominać o ogrodzeniu, warto podstawić odpowiedni płot, który w pierwszej kolejności zniechęci do dalszych działań – wysoki i gładki zniechęci bardziej niż płot niski, czy ułatwiający wspinaczkę po nim.

Monitoring

Ważną częścią ochrony każdego obiektu, która znacząco podwyższa poziom zabezpieczeń, jest stosowanie monitoringu. W jego skład wchodzą kamery, które bez przerwy transmitują oraz nagrywają uchwycony obraz. Mogą to być urządzenia jedynie rejestrujące obraz, urządzenia wyposażone dodatkowo w termowizję, podczerwień, system mikrofonów oraz głośniki. Dzięki tego typu bardziej zaawansowanym rozwiązaniom możliwe jest obieranie z kamery nie tylko obrazu w dzień, ale również w nocy, a poza tym rejestrowanie dźwięków, a nawet kontakt z wnętrzem poprzez system głośników. Kamery mogą być lokalizowane wewnątrz budynku lub na zewnątrz, obejmując zasięgiem nie tylko części rezydencji, ale również najbliższy obszar. Kamery mogą mieć charakter statyczny oraz mogą się poruszać. Wszystko zależne jest od tego, jakie są warunki danego obiektu. Monitoring pozwala nie tylko na weryfikowanie sytuacji, ale przede wszystkim na podjęcie błyskawicznych interwencji.

System alarmowy

Jeśli nie stać nas na monitoring, zawsze możemy zainwestować w system alarmowy oparty o czujniki. Czujki ruchu, czy kontaktrony, od razu uruchomią alarm będący w gotowości. Jest to co prawda rozwiązanie ślepe, ponieważ nie wiemy co się wewnątrz obiektu dzieje, jednak o wiele tańsze i bardziej dyskretne. Nie trzeba montować serwerowni dla zapisywanego obrazu, a sama konserwacja i wymiana jest o wiele prostsza i mniej kosztowna. Dodatkowo kontaktrony mogą być wmontowane w drzwi, a czujki ruchu ukryte w mniej oczekiwanych miejscach. Dzięki temu włamywacz nie będzie w stanie tak prosto rozbroić systemu, który w przypadku wykrycia nieprawidłowości zarówno uruchamia alarm dźwiękowy, jak i również powiadamia właściciela rezydencji oraz odpowiednią firmę ochroniarską.

Usługa ochrony

Dopełnieniem, ale również niezwykle istotnym elementem całego systemu ochrony jest wynajęcie firmy świadczącej usługi ochroniarskie. Na mocy odpowiedniej umowy firma w przypadku zawiadomienia przez system lub samego właściciela rezydencji, wysyła na teren obiektu patrol. W przypadku włamania od razu przystępuje do interwencji. Należy pamiętać, że pracownicy ochrony to osoby o odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Dlatego ich działania są sprawne, szybkie i efektywne. Patrol podjeżdża na miejsce jeśli otrzyma sygnał alarmowy z kamer lub centralki alarmowej i dokonuje oględzin obiektu. W przypadku, gdyby doszło do włamania na teren rezydencji, a właściciel jest w środku, może wezwać patrol i wpuścić pracowników firmy do środka, lub przy nieco bardziej niebezpiecznych sytuacjach firma podejmie inne kroki, mające na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu domowników, utraty ich zdrowia i życia. Jest do niezwykle istotny krok w podjęciu działań chroniących rezydencję, również dlatego, że właściciel nie zawsze jest na miejscu, np. jedzie na wakacje, a jednak zawsze ktoś nad posiadłością czuwa.