> > 47-na-czym-polega-dzialanie-systemu-sygnalizacji-napadu-i-wlamania-sswin

Systemy monitoringu, alarmy, usługi ochroniarskie – wszystko to ma na celu odpowiednie zabezpieczenie osób i mienia. Jednym z popularnych i uniwersalnych sposobów zabezpieczenia nieruchomości jest system sygnalizacji włamania i napadu. Kiedy warto z niego skorzystać? Na czym polega jego działanie? Odpowiadamy!

Z czego składa się system sygnalizacji włamania i napadu?

Głównym celem SSWiN jest skuteczna ochrona osób i mienia przed napadem i włamaniem. System sygnalizacji włamania i napadu wykorzystuje się z powodzeniem zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i w obiektach publicznych. SSWiN może pracować w trybie cyfrowym lub analogowym. System sygnalizowania włamania i napadu składa się z:

  • centrali – służącej do gromadzenia i przetwarzania danych, a także do zarządzania systemem i programowania jego pracy – zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami użytkownika,
  • czujników wykrywających sygnały i uruchamiających alarm w wymagających tego sytuacjach,
  • sygnalizatora – służącego do informowania o wykryciu działań niepożądanych.

Nowoczesne i zaawansowane systemy mogą być ponadto wyposażone w dodatkowe podzespoły, rozszerzające funkcjonalność instalacji np. o możliwość wykonywania dodatkowych czynności, takich jak zasłanianie rolet czy wyłączanie oświetlenia.

Jak działa system sygnalizowania włamania i napadu?

Działanie systemu opiera się na monitorowaniu określonych elementów nieruchomości. W razie wykrycia np. obecności osób niepożądanych na terenie obiektu, czy naruszenia wskazanych granic, sygnalizatory uruchamiają się, emitując dźwięk lub światło. Sygnały alarmowe wysyłane za pomocą sygnalizatora mają na celu nie tylko powiadomienie właściciela posesji (lub firmy ochroniarskiej) o podejrzanym zdarzeniu, ale też odstraszenie potencjalnych włamywaczy.